Veselīga un patīkama pirtī iešana

Pirts

Aug 28

Pirts jau izsenis ir bijusi viena no spēcīgākajām latviešu tradīcijām, 19 gadsimtā teju katrā sētā tika ierīkota pirtiņa, kurā veldzēt miesu un garu. Nomazgāties, attīrīt prātu, dzemdēt bērnus, rīkot pirtīžas – tas viss likās tik pašsaprotami. Viens no svarīgākajiem rīkiem, ar ko senie pirtnieki darbojās bija garmetis – koka ķipītis ar īsu kātu, ar ko uzliet ūdeni uz karstajiem akmeņiem, lai telpā uzturētu pareizo karstumu un mitrumu. Un, protams, pirts slotiņas, jo, atkarībā no izmantotajiem augiem, svaigās slotiņās ir īpaši daudz ēterisko eļļu un fitoncīdu.

Galvenais, ko būtu jāsaprot, ka pirtī iešana ir kvalitātes, nevis kvantitātes jautājums. Pirts meistars Vilnis Lejnieks uzsver, ka pirts ir dziednieciska, ja pirtī iet apzinoties pirts patieso nozīmi un jēgu. Ja pirtī iet ar mērķi, tad rezultāts jebkurā gadījumā būs labāks. Fiziski, protams, pirts primārais mērķis ir nomazgāties un attīrīties, bet nedrīkst aizmirst par garīgo attīrīšanos. Jāsaka, ka mūsdienās pirtī iešanai ir arī sociāls mērķis, lai satiktos un atpūstos, galvenais ir, lai ejot pirtī cilvēks jūtas ērti. Ja ērtāk un vieglāk ir vienam, tad kompāniju nevajag ņemt līdzi. Ieskatoties vēsturē redzam tieši to pašu – pirtī ļaudis gājuši dažādu iemeslu dēļ – higiēnas dēļ, ticības dēļ, sociālu mērķi dēļ, lai dibinātu kontaktus, piemēram. Tas ir jautājums, kas katram pašam sev jāatbild – ko es sagaidu no pirts un uz ko tieši es eju?

Latvijā zināmi pirtnieki stāsta, ka latvieši ir lieliski pratuši ienest pirtī to sajūtu, kas rada ne tikai fizisku attīrīšanos, bet arī garīgo tīrību, kad cilvēks pēc periena un pirts procedūrām jūtas ne tikai miesiski brīvs un tīrs, bet arī emocionāli atbrīvojas. Cilvēki bieži saka, ka viņi pēc pirts jūtas kā no jauna piedzimuši – un tas ir tas, kas būtu jāpanāk. Tā ir sava veida atdzimšana.

Protams, ir cilvēki, kuriem nepatīk pirtis, vai tieši otrādi – tik ļoti patīk, ka viņi to sauc par savu atkarību un bez pirtī iešanas vairs nevar iztikt. Lielākoties jau fiziski un garīgi mēs visi esam vienādi, tas, kas mūsos atšķiras ir uztveres spējas, sapratne par lietām, temperaments un vēl kādas individuālas iedzimtas lietas. Protams, ir iespējams mainīt cilvēka viedokli par pirtī iešanu, jo bieži vien notiek tā, ka pareizi izkurinātā pirtī šis cilveks tomēr atrod to, kas viņu uzrunā. Jāpiebilst, ka visbiežāk tie, kas saka, ka pirts nav priekš viņiem, visdrīzāk nav mācījušies un pakāpeniski apguvuši pirtī iešanu. Jā, arī tas ir jāmācās, uzsver Latvijas Jūras medicīnas centra Ziemeļu diagnostikas centra vecākā māsa un pirtniece Ivita Pičukāne. Turklāt pirtis ir dažādas un piedāvājums daudzveidīgs, noteikti var atrast sev piemērotāko. Cilvēks nav tikai fiziskā būtne, cilvēkam ir ļoti nepieciešams sakārtot visas dzīves sfēras, lai justos labi. Jāpievērš uzmanība gan garīgajai pasaulei, gan psiholoģiskajai un sociālajai sfērai, kas ir ļoti vajadzīga. Tiklīdz vienā sfērā ir kāds trūkums, cieš arī pārējās. Tādēļ jāsaprot, ka pirts ir tā vieta, kas palīdz ne tikai fiziski attīrīties, bet palīdz arī sakārtot šīs pārējās sfēras. Pirtī var sākt tieši ar psiholoģisko un garīgo sfēru un tikai tad ķerties klāt fiziskajai.

Katram savu pirtnieku

Brīdī, kad cilvēks apgūst ko jaunu, arī pirtī iešanu, ļoti noder, ja klāt ir zinošs un empātisks speciālists, kas apzinās, ko cilvēkam tajā brīdī vajag, kas spēj izjust cilvēku, lai palīdzētu sasniegt tās īpašās sajūtas, ko pirts var sniegt. Pirtniekam ir ļoti svarīgi izdarīt lietas pareizajā brīdī, stāsta V.Lejnieks. Piemēram, pirtniekam ir jāprot uzlikt vēsu pirts slotiņu klientam uz pieres brīdī, kad klients par to ir tikai iedomājies, bet vēl neko nav ieminējies. Tādējādi rodas šī paļaušanās un kontakts, ka pirtnieks spēj sniegt veldzi un atvieglojumu, kad tas ir nepieciešams. Tas ir jājūt. Arī tas, ka no pirts labāk ir iznākt minūti ātrāk, nekā minūti vēlāk. Tādēļ, ja nododaties pirts priekiem pirmo reizi, būs labi, ja profesionālis būs jums līdzās.

Pirts temperatūra

Lielākais mīts, ko cilvēki ir kļūdaini pieņēmuši, ka laba pirts ir ļoti karsta pirts, min I.Pičukāne. Svarīga ir sajūta attiecīgajā karstumā un tas, kam būtu jāpievērš lielāka uzmanība ir temperatūras un mitruma attiecība. Tikai līdzsvarojot šīs divas lietas, ir iespējams noteikt, vai cilvēkam šis klimats ir patīkams. Bieži vien novērots, ka cilvēki, kas pieraduši pie karstajiem grādiem bieži vien salūzt pie zemajiem grādiem, nespēj izturēt tik augstu mitruma līmeni un zemu temperatūru, jo sajūtas ir pilnīgi savādākas un pirts iedarbojas savādāk. V.Lejnieks apstiprina – ja cilvēks pieradis pie karstas temperatūras viņš vienkārši ciešas, lai izturētu un tādējādi viņš procesa laikā aizveras, jo viņam ir jāiztur pēriens līdz galam. Zemākā temperatūrā viņa prāts nespēj saprast, kapēc ir grūti. Bet pirts ir tā vieta, kur ir jābūt mazliet grūti, lai cilvēku izsistu no viņa komforta zonas. Tā vienkārši ir, ka pilna traukā neko ieliet nevar, pirtī ir jāatstāj šie grūtumi, smagumi un vietā jāliek gaišas un vieglas sajūtas.

Runājot par ideālo temperatūru – grāmatās minēts, ka komfortzonas skaitlis ir 110-120, lai saliekot, piemēram, mitrumu 60% un karstumu 60% būtu šis kopējais skaitlis. Ar procentiem var variēt, lai atrastu sev labāko mitruma un karstuma savienojumu. Katram pašam tas ir individuāli jāsajūt un jāieklausās sevī.

Elpošana pirtī

Ejot pirtī organismā palielinās nepieciešamība pēc skābekļa un ogļskābās gāzes izdalīšanās. Elpošanas biežums palielinās līdz 20 ieelpām minūtē, plaušu tilpums reizēm palielinās līdz pat 20% un pieaug plaušu ventilācija. Viens no svarīgākajiem pirts iedarbības efektiem ir bronhu paplašināšanās. Elpošana kļūst bieža un dziļa. Pirts atvieglo hronisku augšējo elpošanas ceļu ārstēšanas procesu, jo karstais gaiss kairina augšējo elpošanas ceļu gļotādas receptorus.

Ir gadījumi, kad cilvēki piedzīvo skābekļa trūkumu. Tas novērots gadījumos, ja pērtuvē nav ventilācijas, vai nelielā telpā atrodas pārāk daudz cilvēku.Lai pirts nodrošinātu vajadzīgo efektu pirtī ir jānodrošina ar skābekli bagāts gaiss. To var izdarīt regulāri vēdinot pirti pēršanās laikā. Pirts procedūru laikā elpošana ir jāuzmana un jāizjūt, jāelpo brīvi un mierīgi, nevajag strauji vilkt iekšā karsto gaisu, jo tādā veidā var apdedzināt mutes dobuma, rīkles un elpošanas ceļu gļotādu.

Pirts slotiņas un zālītes

Pēršanās efektam ir pierādīta ārstnieciska nozīme,to var pielīdzināt intensīvai masāžai, kas uzlabo asinsriti un veicina iekšējo orgānu darbību. Turklāt āda, kas kārtīgi izskarsēta ļoti labi uzsūc uz tās nonākušās vielas un pēršanas procesā slotiņas dāsni izdala savas ēteriskās eļļas.

Ziemai paredzētās pirtsslotiņas lielākoties sien tam paredzētā laikā, skaitot dažādus spēka vārdus, bet arī no tikko grieztiem koku zariem un zālītēm sanāk ļoti labas un svaigas slotiņas. Pirts slotiņās var siet jebkuras zālītes, kas jūs uzrunā. Tas ir ļoti individuāli.

 • Kārklu slota, ko lielākoties izmanto pirms lielā pēriena, lieliski uzlabo vielmaiņu un asinsriti.
 • Bērza slota mazina kaulu laušanas sajūtu, paplašina bronhus un sekmē elpošanu un lieliski attīra ādu, atbrīvojot no izsitumiem.
 • Ozola slota piemērota taukainai ādai, ozola lapās ir daudz vērtīgu tanīnu un citu nostiprinošu vielu, tādēļ āda kļūst matēta un tvirta. Ozolam piemīt izteikta pretiekaisuma darbība.
 • Liepas slota paātrina sviedrēšanos, izvada toksīnus un ir ļoti aromātiska.
 • Skuju slota veicina asinsriti un lieliski palīdz cīņā ar celulītu. Pirms lietošanas to jāizmērcē karstā ūdenī, lai skujas kļūst mīkstākas.
 • Nātru slota palīdz sāpošai jostasvietai, ja lauž locītavas vai moka reimatisms.

Te var minēt arī daudzos skrubjus, ko var pagatavot no jebkādām dabīgajām vielām – ļaujieties savām sajūtām un pagatavojat sev vispiemērotāko. Varat izmantot medu, dubļus, sāli, fenheli, estragonu, lupstāju, kaķumētru, salviju, kalmi, vai jebko citu, kas aug jūsu dārzā.

Cik bieži jāiet pirtī?

Atkarīgs kāda pirts. Dažiem pietiek ar kārtīgu 4-5 stundu pirts procedūru reizi gadā, citiem atkal gribas pasildīties, izsvīst. Viss atkarīgs no tā, kāds šim cilvēkam ir šis pirtī iešanas mērķis, protams, var arī katru nedēļu ļauties pirts priekiem, kāpēc ne. Ir tāda lieta kā dzimšanas dienas pirtis, dzimšanas dienas laiks un pāris dienas pirms tam ir ļoti labs laiks , lai kaltu jaunus mērķus jaunajam dzīves gadam. Pirtī to ļoti veiksmīgi var izdarīt, lai saprastu, kas man neļauj justies labi. Pirtī tas brīnišķīgi formulējas, jo procesa laikā veidojas sava veida afirmācijas. Cilvēkam tiek lūgts iedomāties, kā viņš jutīsies tad, kad viņš būs sasniedzis šo mērķi. Uz lāvas izveidojot sajūtas, ka mērķis ir sasniegts, sajūtas nostiprinās un viņām ir vieglāk realizēties dzīvē.

Iveta Pičukāne stāsta:Man pat ir piemērs, ir bijuši divi gadījumi, kad pilnīgi nejauši ir piepildījušies mērķi. Viens no tiem ir tāds, ka pāris, kas ilgi nav ticis pie bērniņa un izmēģinājuši visādus variantus, ir atbraucis pie mums uz pirti tāpat vien. Kad viņi iebrauc pie mums, pie viņu mašīnas uzreiz nolaižas stārķis, kas parasti no mums ietur lielu distanci. Pāris mani informē, ka nē, viņi jau astoņus gadus ir mēginājuši tikt pie bērniņa un ir jau samierinājušies ar to, ka tas nav iespējams. Tas nebija viņu mērķis, bet viņi pirts procedūrās tika atbrīvoti no visa iepriekš uzkrātā un pēc kāda laika es saņemu zvanu, ka šim pārim gaidāmi dvīnīši. Nu jau dvīnīši ir diezgan lieli un ik pa laikam šie cilvēki joprojām brauc uz pirti un meklē šīs sajūtas atkārtoti.”

Tādēļ nav tāda nolikuma, cik bieži būtu jāiet pirtī. Galvenais jautājums ir – cik bieži jūs to vēlaties?

Pirts ietekme uz veselību.

Pirts nav vienīgās zāles, ko izmantot, ja ir kāda kaite, lai gan lielākoties pareiza un pārdomāta pirtī iešana nekādu ļaunumu nenodarīs. Ir gadījumi, kad pirtī iet nevajadzētu, vai to būtu jādara uzmanīgi. Ja mēs runājam par pirtī iešanu gadījumos, ja ir paaugstināts asinsspiediens, tad jāmin, ka pirts regulē asinsspiedienu – zemo paaugstina un augsto pazemina. Tomēr pie ļoti augsta asinsspiediena, kad ir akūts stāvoklis un arī pie ļoti zema asinsspiediena nedrīkst iet pirtī, jo tādā gadījumā nieres var apstāties un beigt pildīt savu funkciju. Tieši tādēļ pirmās pirtī iešanas iesaka apmeklēt pie profesionāla pirtnieka.

Ja pirtī reibst galva, tad kaut kas tiek darīts nepareizi, pārāk straujas kustības, skābekļa trūkums, vai nepietiekama šķidruma lietošana. Medicīnas zinātņu doktors un psihoterapeits Jānis Ozols stāsta, ka viss tomēr ir atkarīgs no atmosfēras pirtī, no tā kā jūs gatavojaties šim procesam, no pirtnieka ar kuru sadarbojaties un no tā, kādi ir jūsu pirts paradumi. Pirts var veicināt jebko, bet var arī daudz ko saasināt, tāpēc jābūt uzmanīgiem un jaieklausās sevī.

Svarīgi ievērot pirms došanās pirtī!

 • Pirtī nekad nesteidzas.
 • Pirtī nedrīkst iet tukšā dūšā, vai gadījumā, ja esat pārēdies. Ja jūtat izsalkumu, varat apēst kādu augli vai iedzert tasi tējas.
 • Nedzer aukstus dzērienus, jo tas samazina svīšanu. Labāk dzert siltas tējas.
 • Nogurušam cilvēkam pirms pirtī iešanas ieteicams mazliet pavingrot vai paturēt kājas karstā ūdenī.
 • Ja esi slims vai ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, pirts procedūras nav ietaicamas.
 • Pirtī jāņem līdzi tikai dabīgas lietas.
 • Jābūt uzmanīgiem ar ēterisko vielu lietošanu – karstumā tās var radīt nopietnus ādas apdegumus.
 • Ejot uz pirti ieteicams ņemt līdzi cepuri, lai galva karsēšanās laikā nepārskarstu. Tāpat noderēs vismaz divi lina dvieļi un frotē dvielis, kurā ietīties un noslaucīties pēc pirts procedūrām. Līdzi var ņemt arī kādu dabisku sūkli, piemēram sizals ar nelieliem sariņiem, kā arī skrubi.
 • Nevar lietot gumijas cepurītes, jo tās nospiež asinsvadus, kas beidzas, kā minimums, ar galvas sāpēm, reiboņiem vai sliktu dūšu.
 • Ūdeni, kurā mērcētas bērza un ozola slotas, var izmantot matu skalošanai.
 • Apguļoties kājas novieto augstāk par galvu. Labāk atrasties guļus poza, jo tad ķermenis sakarst vienmērīgi.
 • Ja iespējams, pēršanu uztic pirtniekam.
 • Pirts savā ziņā ir satikšanās ar sevi, tāpēc esi godīgs un ļaujies sev, pārējais notiks pats no sevis.
Follow

About the Author

Rūdīšanās skola ir veids, kā mēs varam dalīties savā pieredzē un zināšanās ar ikvienu, kas vēlas kļūt par sevis labāku versiju — būt enerģiskāks, pārliecinātāks, stiprāks, veselīgāks, mērķtiecīgāks un produktīvāks. Rūdīšanās skolā mēs apvienojam vairākas mūsu izmēģinātas, pārbaudītas, apgūtas un pierādītas metodes un zināšanas, lai palīdzētu Tev sasniegt savus mērķus.

>